Rewitalizacja a smart city.

Rewitalizacja a smart city. Czy „smart” rewitalizacja się opłaca przy wykorzystaniu środków RPO WSL 2014-2020?, takie pytanie postawili organizatorzy konferencji, która odbyła się 27 października br. w Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark w Bytomiu.

Podczas konferencji eksperci oraz samorządowcy zastanawiali się nad odpowiedziami na najbardziej nurtujące pytania dotyczące rewitalizacji i próby połączenia rewitalizacji z filozofią smart city.
W gronie ekspertów znalazła się Prezes Śląskiego Inkubatora Przedsiębiorczości - Joanna Sochacka.

Jednym z najważniejszych narzędzi rozwoju miast jest rewitalizacja, obejmująca działania z zakresu infrastruktury, planowania przestrzennego, ekonomii i polityki społecznej, których celem jest ożywienie, poprawa funkcjonalności, estetyki, wygody użytkowania i jakości życia na danym obszarze.

Smart City to transformacja, jaka dokonuje się w skali globalnej, dotyczącej budowy i funkcjonowania inteligentnych miast. Dotyka ona wielorakich aspektów życia, począwszy od transportu, poprzez ekologię, energetykę, budownictwo czy wreszcie wypracowanie nowych sposobów komunikacji z mieszkańcami. Wyzwania w tym zakresie są wielorakie i wymagają pogłębionej i rzeczowej analizy.