Jak ugryźć 100 mln Euro?

Koncepcjom i sposobom finansowania rozwoju sieci oraz szerokopasmowego dostępu do Internetu w naszym województwie poświęcona była konferencja w Rudzie Śląskiej. Uczestnicy spotkania zorganizowanego przez Rudzki Inkubator Przedsiębiorczości poszukiwali odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule konferencji. Przeanalizowano także przykłady wdrożeń oraz projektów upowszechniających dostęp do Internetu w województwie śląskim i innych regionach.

Konferencję otworzyła Anna Słupina – prezes Zarządu Rudzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości.
W imieniu samorządu miasta uczestników spotkania powitał Bartosz Satała – zastępca Prezydenta Rudy Śląskiej, który następnie przedstawił projekt „SilesiaNet - budowa społeczeństwa informacyjnego w subregionie centralnym województwa śląskiego”. Ruda Śląska jest liderem projektu.
Przedstawiciele kilkudziesięciu lokalnych i powiatowych samorządów wysłuchali prezentacji przygotowanych przez gości konferencji.
Małgorzata Noga - zastępca Dyrektora Wydziału Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego przedstawiła możliwości finansowania budowy infrastruktury teleinformatycznej w ramach Priorytetu II Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Kwota 150 mln euro (w tym 100 mln euro na samą infrastrukturę) przeznaczona na rozwój społeczeństwa informacyjnego dobitnie świadczy o wadze, jaką Województwo Śląskie przywiązuje do rozwoju sieci oraz upowszechniania szerokopasmowego dostępu do Internetu.
Jarosław Kacprzak - specjalista ds. promocji Śląskiego Centrum Społeczeństwa Informacyjnego mówił o roli ŚCSI w stymulowaniu rozwoju na rzecz informatyzacji w naszym Regionie. ŚCSI koordynuje prace przy tworzeniu tzw. e-strategii rozwoju województwa. Wyzwania i możliwości jakie daje współczesna technologia skłaniają do podejmowania wszelkich działań poszerzających powszechny dostęp do informacji i wiedzy. W takiej strategii kryje się podstawa rozwoju społeczeństwa opartego na wiedzy. Upowszechnianie Internetu i rozbudowa sieci to jednocześnie główne czynniki wzrostu gospodarczej konkurencyjności regionu.
Łukasz Małecki z Wydziału Kontraktów i Pomocy Publicznej Ministerstwa Rozwoju Regionalnego omówił zagadnienia związane z udzielaniem pomocy publicznej oraz wytycznymi UE w zakresie inwestycji dedykowanych infrastrukturze teleinformatycznej.
Sławomir Kopeć - dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego przedstawił modelowe rozwiązania oraz kolejne etapy rozbudowy sieci światłowodowej
i bezprzewodowej a także strategię rozwoju infrastruktury teleinformatycznej w Województwie Małopolskim. Skuteczny montaż finansowy wspierany środkami z UE oraz porozumienia zawarte pomiędzy samorządem województwa a komercyjnymi operatorami Internetu już wkrótce zaowocują dostępem do sieci także w tych częściach Małopolski, które na mapie regionu uchodziły dotąd za „internetowe białe plamy”.
Marzena Śliz - doradca Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej przedstawiła koncepcję wykorzystania technologii WiMax oraz omówiła formy wsparcia i współpracy pomiędzy Urzędem a samorządami gmin i województw.
Danuta Pająk-Gruszczyńska - kierownik Biura Promocji Miasta i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Sosnowiec zaprezentowała projekt „Rozwój społeczeństwa informacyjnego w Zagłębiu Dąbrowskim”.

Na tle potrzeb i aspiracji samorządów realizujących strategię rozwoju społeczeństwa informacyjnego interesująco przedstawia się oferta firm specjalizujących się w budowie szerokopasmowych sieci miejskich oraz rozbudowie infrastruktury teleinformatycznej. Konkurencyjny i urozmaicony rynek takich usług daje samorządom szerokie pole do negocjacji oraz wyboru oferty najlepiej dostosowanej do specyfiki regionu, możliwości budżetu oraz stopnia rozwoju regionalnej infrastruktury.
Sebastian Mikołajczyk z Alcatel-Lucent Polska S.A. przedstawił warianty rozbudowy i rozwoju sieci na poziomie miasta, powiatu i regionu.
Artur Tracz - Account Manager w firmie CISCO analizował współzależności pomiędzy ceną a jakością w ramach poszczególnych opcji rozbudowy miejskich sieci teleinformatycznych. Jak znaleźć kompromis pomiędzy kosztami inwestycji a docelowymi efektami jej realizacji? To pytanie nurtuje wszystkich samorządowców poszukujących finansowania dla takich przedsięwzięć.
Swoją ofertę zaprezentowała także firma Comarch specjalizująca się m.in. w projektowaniu i budowie platform elektronicznej obsługi obywateli (E-Urząd) oraz rozbudowie szerokopasmowych sieci miejskich opartych na radiowej transmisji danych.

W podsumowaniu konferencji Anna Słupina podkreśliła, iż nakłady na rozbudowę sieci teleinformatycznej w całej Europe stanowią jeden z priorytetów w finansowaniu rozwoju regionalnego. W krajach UE, do roku 2013 zarezerwowano na ten cel 4 mld euro, z czego Polsce przypadnie ponad 1 mld a naszemu województwu 100 mln. Budowa dostępu do sieci jest wielkim, fascynującym wyzwaniem technologicznym i technicznym. Jednak kiedy sieć dotrze już pod każdą „strzechę” warto zadbać o to, by była to sieć jak najbardziej uniwersalna i wielousługowa. Należy zawczasu przewidzieć jakie powinna pełnić funkcje i tak projektować jej rozwój by mogła odpowiadać na konkretne zapotrzebowania.


Honorowy patronat nad konferencją objęli Minister Rozwoju Regionalnego RP, Prezydent Miasta Ruda Śląska, Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Śląskie Centrum Społeczeństwa Informacyjnego.

Patronat medialy: NOWY PRZEMYSŁ, TVP 3 oraz COMPUTERWORLD Polska

Sponsorzy: Alcatel-Lucent, CISCO oraz COMARCH.