Podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego INTERSIEĆ 2008

Koncepcją konkursu było wcielenie się uczestnika w rolę kandydata na informatyka wirtualnej firmy Top$ecurity. Z pośród prawie 2 500 uczestników, laureaci z poszczególnych województw przyjechali do Górnoślaskiego Inkubatora Technologicznego w Rudzie Śląskiej na rozgrywkę finałową.

Zadania pierwszej sesji finału obejmowały test wielokrotnego wyboru oraz zadana opisowe. Zakres zadań obejmował systemy operacyjne serii Windows i Linux, oprogramowanie biurowe, sprzęt komputerowy a także możliwości i zagrożenia w Internecie. Poziom wiedzy uczestników był na tyle wysoki, iż trudno było wyłonić grupę 15 najlepszych. Do drugiej sesji zakwalifikowano 16 osób. Pozostali uczestnicy niestety musieli pożegnać się z konkursem.

Druga sesja obejmowała tylko zadania praktyczne. Uczestnicy musieli rozwiązać cztery praktyczne problemy zaistniałe wśród pracowników firmy:

  • znaleźć przyczynę braku możliwości wejścia na stronę internetową banku z komputera samego prezesa Top$ecurity Jana Nieomylnego;
  • uruchomić komputer, który był źle skonfigurowany fizycznie;
  • pomóc Annie Porządnickiej wysłać niesłychanie pilnego maila, ale bez użycia myszki komputerowej;
  • pomóc księgowej Marii Hojnej w obsłudze arkusza kalkulacyjnego.

Na każde zadanie uczestnik miał ograniczony czas stąd jego wizyta w Top$ecurity była dość stresująca, ale jednocześnie interesująca. Zwycięzcą konkursu został uczeń XXVI Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Łodzi. Drugie miejsce przypadło maturzyście z I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu. Trzeci na podium był uczeń z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Sosnowcu.

Cała trójka otrzymała wartościowe nagrody, na które składał się voucher na szkolenie, sprzęt i akcesoria komputerowe oraz prenumeraty magazynu PC World Komputer. Uhonorowane zostały również szkoły, które reprezentowali laureaci pierwszych miejsc. Pozostali uczestnicy drugiej sesji finału nagrodzeni zostali akcesoriami komputerowymi a także książkami o tematyce informatycznej.