<b>Walka z cyfrowym wykluczeniem rozpoczęta</b>

We wtorek, 13 maja br. w Rudzie Śląskiej rozpoczął się pilotażowy program, którego efektem ma być ograniczenie zjawiska cyfrowego wykluczenia skutkującego brakiem pracy oraz perspektyw zawodowego rozwoju osób, które nie potrafią korzystać z komputerów.

Waga tego problemu rośnie w związku z wprowadzaniem w życie Systemu Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej (SEKAP).

W pilotażowym programie Europejskie cyfrowe prawo jazdy weźmie udział 15 uczniów rudzkich szkół, którzy osiągają dobre wyniki w nauce, ale ze względów ekonomicznych mają ograniczony dostęp do komputera i Internetu. Po odbyciu szkoleń uczniowie przystąpią do egzaminu, którego zdanie uprawnia do otrzymania Europejskiego Certyfikatu Umiejętności Komputerowych stanowiącego potwierdzenie posiadania wiedzy i praktycznych umiejętności z zakresu siedmiu obszarów zastosowań mikrokomputerów oraz technologii informatycznych. Certyfikat jest dokumentem wydawanym przez Unię Europejską i honorowanym na całym jej obszarze.

Wykluczenie cyfrowe jest pojęciem odnoszącym się do podziału społeczeństwa na osoby swobodnie posługujące się nowoczesnymi środkami komunikacji elektronicznej oraz grupę pozbawioną tych umiejętności. Takie rozgraniczenie może skutkować m.in. różnicami w poziomie wynagrodzeń, ograniczonym dostępem do niezliczonych źródeł informacji i dóbr kultury a także trudnościami w załatwianiu formalności urzędowych za pośrednictwem Systemu Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej (SEKAP) wdrażanego od niedawna przez samorządy województwa śląskiego.

SEKAP to system, który umożliwia załatwianie urzędowych spraw drogą elektroniczną, bez konieczności osobistego odwiedzania budynku urzędu. Mam wielką nadzieję, że stanie się bardzo popularny wśród mieszkańców śląskich miast. Dlatego bardzo ważne jest by jak najwięcej osób umiało korzystać z komputera - powiedział Andrzej Stania, Prezydent Rudy Śląskiej.

Cotygodniowe zajęcia odbywać się będą od 13 maja do 18 czerwca br. w siedzibie Górnośląskiego Inkubatora Technologicznego w Rudzie Śląskiej. Inicjatorami I edycji rudzkiego projektu są spółka DST  - twórca największego polskiego systemu kadrowo – płacowego w Polsce, która zapewni bezpłatny udział osób prowadzących szkolenia oraz Rudzki Inkubator Przedsiębiorczości, który udostępni sale wykładowe. Egzamin zostanie sfinansowany ze środków Urzędu Miasta Ruda Śląska.