ICHNOS PLUS

            
            Rudzki Inkubator Przedsiębiorczości Sp. z o.o. rozpoczyna realizację międzynarodowego  projektu „ICHNOS PLUS: Innovation and CHange: Network of One-stop Shops for Business – PLUS” w ramach programu Interreg IVC, którego głównym celem jest transfer dobrych praktyk w zakresie przedsiębiorczości. Projekt ten stworzony został, jako kontynuacja projektu „INCHOS”, zakończonego w kwietniu 2007r., który miał za zadanie uruchomić w Hiszpanii, Włoszech i Grecji Regionalne Centra Kompetencji spełniające rolę tzw. ”one-stop-shops”, czyli odpowiedniki lokalnych okienek przedsiębiorczości.
      
            Redukcja skomplikowanych procedur administracyjnych, zwłaszcza przy zakładaniu działalności gospodarczej, to ważna kwestia w dostosowywaniu do dyrektywy Unii Europejskiej o usługach na rynku wewnętrznym, zwanej "dyrektywą Bolkesteina" z dnia 12.12.2006r. wydanej przez Parlament Europejski jako dyrektywa 2006/123/EC.
           
           Projekt ma wykazać problemy, z jakimi borykają się osoby chcące założyć działalności gospodarczą w naszym regionie, ma dążyć do zredukowania administracyjnych formalności, zwłaszcza poprzez rozpropagowanie idei tzw.” one-stop-shops” (miejsc lub stron internetowych, gdzie przedsiębiorcy mogą założyć swoją działalność) i uproszenie procedur dla firm początkujących. Funkcjonowanie okienek przedsiębiorczości w szybki i łatwy sposób może obniżyć średni czas potrzebny na założenie firmy do 1 tygodnia (obecnie trwa ok. 30 dni) i jest to priorytetem zarówno projektu jak i wyżej przytoczonej dyrektywy.
           Projekt, w którym bierzemy udział umożliwi nam także poznanie specyfiki tego problemu w 5 krajach Unii Europejskiej: we Włoszech, Hiszpanii, Czechach, Grecji i w Estonii oraz pozwoli wypracować najlepsze rozwiązania dostosowane do polskich warunków. Całkowita wartość projektu to 1 124 787 Euro. W ramach projektu odbędzie się ponadto szereg spotkań regionalnych i międzynarodowych, w ramach których podejmowane będą tematy związane z zakładaniem działalności gospodarczej, a finalnym rezultatem projektu całego przedsięwzięcia będzie przetransponowanie dobrych praktyk z krajów „starej” Unii Europejskiej na nasz grunt. Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego