ICHNOS Plus – jak założyć firmę szybciej, łatwiej i taniej


Pierwszym krokiem porządkującym w wybranych europejskich regionach przedsięwzięcia zmierzające do stworzenia tzw. „okienek przedsiębiorczości” była realizacja projektu ICHNOS w latach 2005 – 2007.

Wdrożeniu tej idei służyć będą Regionalne Centra Kompetencji – ośrodki koordynujące i inspirujące wszelkie działania na rzecz uproszczenia administracyjnych procedur towarzyszących podejmowaniu działalności gospodarczej. Likwidację biurokratycznych barier i redukcję formalności związanych z uruchomieniem biznesu uznano za jeden z najważniejszych czynników motywujących przedsiębiorców do podejmowania działalności na własny rachunek.

Projekt ICHNOS Plus, którego realizację zaplanowano na lata 2008 – 2010 jest finansowany w ramach programu Interreg IVC i służy transferowi przykładów dobrych praktyk z pierwszego okresu do regionów, z których wywodzą się nowi partnerzy – m.in. Rudzki Inkubator Przedsiębiorczości.

W ciągu pierwszych 6 miesięcy (od czerwca do grudnia 2008) w poszczególnych regionach identyfikowano oraz analizowano warunki i okoliczności, które utrudniają rejestrację i uruchomienie działalności gospodarczej. W dniu 11 grudnia 2008 w Cagliari zorganizowano konferencję przeglądowo-porównawczą, której punktem kulminacyjnym było seminarium: „Wykorzystanie modelu Regionalnego Centrum Kompetencji do tworzenia okienek przedsiębiorczości w regionach partnerskich”. Wykorzystując pobyt na Sardynii przedstawicieli sześciu regionów uczestniczących w projekcie, gościom zaprezentowano działalność Parku Naukowo – Technologicznego Polaris w miejscowości Pula. To modelowe centrum przedsiębiorczości i innowacji skutecznie wspiera rozwój małych, nowopowstałych na Sardynii firm z branży badawczej i technologicznej.

W drugim semestrze realizacji projektu (styczeń – czerwiec 2009) partnerzy będą współpracować nad stworzeniem praktycznego podręcznika opisującego rolę Regionalnego Centrum Kompetencji oraz techniczne aspekty uruchamiania „okienek przedsiębiorczości” w partnerskich regionach.

Kolejne spotkanie uczestników projektu (trzecie posiedzenie Komitetu Sterującego) odbędzie się w dniach 26 i 27 marca 2009 w Rudzie Śląskiej. Jego gospodarzem będzie Rudzki Inkubator Przedsiębiorczości.

Także wiosną br. odbędzie się inauguracyjne posiedzenie Komitetu Naukowego projektu. Sześciu niezależnych ekspertów pracować będzie m.in. nad stworzeniem studium wykonalności a także analiz, które pomogą poszczególnym partnerom projektu w stworzeniu najlepszej strategii realizacji Ichnos Plus z uwzględnieniem specyfiki każdego z regionów.

Ponadto, zaplanowano wzajemne wizyty personelu poszczególnych ośrodków partnerskich. W kwietniu br. Rudzki Inkubator Przedsiębiorczości gościć będzie przedstawiciela Regionu Vysocina. W czerwcu pracownicy Parku Naukowego Tartu wizytować będą ośrodek Cesga w Santiago (hiszpańska Galicia).

Od lipca 2008 do czerwca 2010 regionalni partnerzy z Włoch, Hiszpanii, Czech, Estonii, Grecji i Polski realizować będą przedsięwzięcie zmierzające do stworzenia w wybranych regionach sieci „okienek przedsiębiorczości” (one-stop-shops) - placówek, w których osoba rejestrująca działalność będzie mogła załatwić kompleksowo wszystkie formalności z tym związane.