Pomysły na wagę 50 tysięcy złotych

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego ogłosił konkurs na składanie wniosków o dofinansowanie projektów w ramach działania 9.5 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki „Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich”

W kolejnym konkursie adresowanym do instytucji, stowarzyszeń lub organizacji działających na terenie gmin wiejskich, miejsko-wiejskich lub miast liczących do 25 tysięcy mieszkańców można ubiegać się o dofinansowanie projektów bez konieczności wnoszenia wkładu własnego.

W ramach projektów można realizować działania, które przyczyniają się do:

• integracji społecznej mieszkańców obszarów wiejskich (cel główny działania 7.3),

• ponoszenia poziomu wykształcenia i kwalifikacji mieszkańców obszarów wiejskich oraz rozwoju usług edukacyjnych na tych obszarach (cel główny działania 9.5).

• aktywizacji zawodowej mieszkańców obszarów wiejskich, poprawy zdolności do zatrudnienia oraz rozwoju usług aktywizacyjnych (cel główny działania 6.3)

Przykładowe typy działań:

• tworzenie i wsparcie działalności inicjatyw ukierunkowanych na pobudzenie świadomości środowisk lokalnych i ich zaangażowanie w działania na rzecz rozwoju edukacji na terenach wiejskich i podnoszenia poziomu wykształcenia mieszkańców tych obszarów (w ramach działania 9.5),

• działania informacyjno - promocyjne, szkoleniowe, doradcze podnoszące świadomość mieszkańców obszarów wiejskich w zakresie korzyści płynących z kształcenia i szkolenia (w ramach działania 9.5),

• wsparcie inicjatyw lokalnych o charakterze informacyjnym, szkoleniowym i promocyjnym (np. w formie szkoleń, spotkań, seminariów) mających na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu mieszkańców obszarów wiejskich (w ramach działania 7.3),

• rozwój dialogu, partnerstwa publiczno-społecznego i współpracy na rzecz rozwoju zasobów ludzkich na poziomie lokalnym (w ramach działania 7.3).

• wsparcie lokalnych inicjatyw informacyjnych, szkoleniowych i doradczych, promujących aktywizację zawodową na poziomie lokalnym (w ramach działania 6.3).

• rozwój dialogu, partnerstwa publiczno-społecznego i współpracy na rzecz rozwoju zasobów ludzkich na poziomie lokalnym(w ramach działania 6.3).

Jednym z najistotniejszych elementów procedury konkursowej jest kryterium „oddolnej inicjatywy lokalnej” jako niezbędny wymóg umożliwiający pozytywną kwalifikację składanego projektu/wniosku. Konieczne jest też spełnienie innych wymogów.

Regionalny Ośrodek EFS w Rybniku BEZPŁATNIE przeanalizuje Wasz pomysł, sprawdzi jego zgodność z kryteriami konkursu i udzieli pomocy w prawidłowym przygotowaniu wniosku.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich konkursów realizowanych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego można uzyskać kontaktując się z

RO EFS w Rybniku – tel: 032 – 429 57 75