Rudzki Inkubator Przedsiębiorczości partnerem instytucji wspierających rozwój przedsiębiorczości w sześciu regionach UE.

W dniach 21 i 22 września br. odbyło się piąte posiedzenie komitetu sterującego międzynarodowego projektu Ichnos Plus.

Tym razem partnerzy projektu spotkali się na wyspie Lesbos w mieście Mytilene – stolicy greckiego regionu Północne Wyspy Egejskie. Korzystając z obecności przedstawicieli wszystkich uczestników projektu gospodarze spotkania - Regionalny Fundusz Rozwoju w Mytilene – zorganizował konferencję na temat problemów związanych z procedurami towarzyszącymi rejestracji działalności gospodarczej w Grecji z uwzględnieniem specyfiki regionów zlokalizowanych na wielu wyspach.

Greccy przedsiębiorcy oraz samorządowcy mówili o kłopotach wynikających z utrudnionej komunikacji na terytorium regionu Północne Wyspy Egejskie, niewystarczającego stopnia upowszechnienia Internetu oraz administracyjnych barierach wynikających z nadmiernej centralizacji administracji państwowej. Wybieralne władze samorządowe funkcjonują w Grecji nadal tylko na dwóch najniższych szczeblach – gminy i powiatu. Władzę w regionie sprawuje mianowany przedstawiciel rządu centralnego.

W programie posiedzenia komitetu sterującego projektu Ichnos Plus znalazła się prezentacja aktualnych przedsięwzięć oraz dokonań greckich partnerów projekt. Tamtejszy Regionalny Fundusz Rozwoju prowadzi rozmowy z trzema izbami gospodarczymi, lokalnymi instytucjami otoczenia biznesu oraz Centrum Obsługi Obywateli w Mytilene na temat możliwości uruchomienia okienka przedsiębiorczości w tym mieście. Planowana jest organizacja spotkania z przedstawicielami lokalnych instytucji publicznych (m.in. ubezpieczenia społeczne, urząd podatkowy), podczas którego omówione zostaną możliwości wprowadzenia ułatwień dla początkujących przedsiębiorców, również poprzez utworzenie „okienka”.

Przedstawiciele Rudzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości zaprezentowali specyfikę prawnych uwarunkowań, które uniemożliwiają tworzenie sieci okienek przedsiębiorczości w Polsce. Wdrożenie projektu Ichnos Plus w Polsce nie będzie łatwe a osiągnięcie tego celu na szczeblu gminno – regionalnym nie jest możliwe. Główną przeszkodę stanowią uwarunkowania prawne uniemożliwiające rejestrację firmy w jednym miejscu (okienku). W myśl obowiązujących przepisów nadal niezbędna jest osobista wizyta przedsiębiorcy rejestrującego działalność zarówno w ZUS jak i w Urzędzie Skarbowym i banku (założenie konta biznesowego). Te hamujące rozwój przedsiębiorczości problemy mogą być rozwiązane jedynie na szczeblu rządowo-parlamentarnym. Bez ustawowych zmian (szczególnie w Ustawie o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej) oraz nowelizacji niektórych przepisów nie da się utworzyć sieci uniwersalnych „okienek przedsiębiorczości” w naszym kraju. Na obecnym etapie działalność Inkubatora ogranicza się do promocji projektu Ichnos Plus oraz współpracy ze śląskimi parlamentarzystami – członkami sejmowej komisji gospodarki. Posłowie Krzysztof Gadowski (PO) oraz Grzegorz Tobiszowski (PiS) wyrazili życzliwe zainteresowanie projektem Ichnos a zdobyte podczas konferencji informacje o doświadczeniach z realizacji projektu w kilku krajach UE przydadzą się w Ich działaniach na rzecz wprowadzenia stosownych zmian w przepisach dotyczących procedur rejestracji działalności gospodarczej w Polsce. W swoich wystąpieniach podczas obrad komitetu sterującego obaj posłowie przedstawili projekty zmian w stosownych ustawach i przepisach, którymi aktualnie zajmuje się Sejm RP.

W programie wizyty partnerów projektu w Mytilene znalazły się ponadto wizyty na miejscowym uniwersytecie, w Centrum Obsługi Obywateli oraz w siedzibie Regionalnego Funduszu Rozwoju. Goście zwiedzili także Muzeum Sztuki Nowoczesnej Teriade, gdzie zgromadzono pamiątki po urodzonym w Mytilene słynnym krytyku sztuki i wydawcy Elefteriadisie Teriade. Szczególnie ciekawe są eksponowane tam cenne grafiki oraz książki ilustrowane m.in. przez Picassa, Chagalla i Matisse’a.

Projekt ICHNOS Plus, którego realizację zaplanowano na lata 2008 – 2010 jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg IVC i służy transferowi przykładów dobrych praktyk z pierwszego okresu do regionów, z których wywodzą się nowi partnerzy – m.in. Rudzki Inkubator Przedsiębiorczości. Od lipca 2008 do czerwca 2010 regionalni partnerzy z Włoch, Hiszpanii, Czech, Estonii, Grecji i Polski realizować będą przedsięwzięcie zmierzające do stworzenia w wybranych regionach sieci „okienek przedsiębiorczości” (one-stop-shops) - placówek, w których osoba rejestrująca działalność będzie mogła załatwić kompleksowo wszystkie formalności z tym związane.