Niepełnosprawni - udział w życiu społecznym i szansa na rynku pracy

W sali konferencyjnej Rudzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości odbyła się konferencja oraz uroczyste spotkanie z udziałem kilkudziesięciu osób, wśród których dominowali niepełnosprawni podopieczni działającego w Rudzie Śląskiej - Bykowinie Stowarzyszenia Rodzin Osób Niepełnosprawnych ”Nadzieja”.
W pierwszej części spotkania zaprezentowane zostały założenia oraz efekty realizacji projektu  „(nie)PEŁNOSPRAWNI w życiu społecznym i zawodowym”, który został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 7.2.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. 
Podopiecznych projektu, ich rodziny, opiekunów oraz personel Stowarzyszenia „Nadzieja” powitała prezes zarządu Rudzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości – Anna Słupina – Świąć.  Przebieg działań związanych z projektem przedstawiła Martyna Jastrzębska – lider projektu. O pożytecznej, prospołecznej roli tego przedsięwzięcia mówiła Małgorzata Kubela – prezes Stowarzyszenia Rodzin Osób Niepełnosprawnych ”Nadzieja”.
W okresie od kwietnia do września br. odbywały się cykliczne szkolenia komputerowe, warsztaty terapeutyczno-rehabilitacyjne, szkolenia z zakresu umiejętności interpersonalnych oraz konsultacje poświęcone doradztwu zawodowemu, podczas których poszukiwano najlepszych opcji ew. zatrudnienia poszczególnych podopiecznych adekwatnych do stopnia fizycznego bądź umysłowego upośledzenia danego beneficjenta projektu. Szczególnie przydatne okazało się szkolenie  "Z komputerem na Ty" prowadzone dla 10 osób niepełnosprawnych. Głównym celem tych zajęć było poszerzenie samodzielnych umiejętności i kwalifikacji zawodowych beneficjentów projektu. Pozyskanie takiej wiedzy odciąży opiekunów osób niepełnosprawnych od udzielania ciągłej, osobistej pomocy podopiecznym w obsłudze sprzętu komputerowego. Osoby samodzielnie funkcjonujące w Internecie uzyskują kontakt z całym światem i skutecznie unikają społecznego wykluczenia. Ponadto, umiejętność posługiwania się komputerem otwiera przed niepełnosprawnymi rozliczne możliwości na rynku pracy.
Wyjątkowy charakter miała część artystyczna konferencji. W serdecznej i przychylnej atmosferze stworzonej przez kilkudziesięcioosobową publiczność wystąpił zespół złożony z niepełnosprawnych podopiecznych stowarzyszenia „Nadzieja”. Niektórzy spośród członków zespołu  zaprezentowali się w pomysłowych przebraniach. Kilka pogodnych piosenek nawiązujących w tekstach do radości życia, optymizmu oraz nadziei na lepsze jutro, w wykonaniu osób niepełnosprawnych i niekiedy umysłowo upośledzonych, nabrało w tych okolicznościach szczególnej wymowy i wywarło na słuchaczach wzruszające wrażenie.
W programie spotkania znalazło się także uroczyste rozdanie certyfikatów potwierdzających udział beneficjentów w projekcie, które wręczył Bartosz Miklaszewski - kierownik projektu.
Konferencję uświetniła prezentacja ręcznie wykonanych prac uczestników projektu.
W imieniu podopiecznych projektu za zdobytą wiedzę oraz certyfikaty dokumentujące udział w projekcie „(nie)PEŁNOSPRAWNI w życiu społecznym i zawodowym” podziękowała pani Dorota Stroińska.
 Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Człowiek - najlepsza inwestycja!