Duński model innowacyjności

Celem wyjazdu było przede wszystkim zapoznanie członków klastra ze skandynawskim modelem innowacyjności, jako najbardziej efektywnym spośród krajów Europy. Dania i Szwecja są liderami Europy pod względem wyników innowacyjności.

Czego mogli się dowiedzieć klastrowicze? Wielu interesujących rzeczy dotyczących rozwoju swojej działalności. Seminaria, w których uczestniczyli skupione były na następujących  zagadnieniach:

  • kondycja finansowo-rynkowa krajów unii kalmarskiej,
  • aktualna struktura firm oraz wynikające z tego zapotrzebowania w kontekście outsourcingu wewnątrz UE,
  • wprowadzenie do współpracy z krajami skandynawskimi,
  • sposób budowania produktów oraz usług w kontekście Skandynawii: wymagania, cele, problemy,
  • samoorganizacja przedsiębiorców,
  • konkurencyjność w kontekście outsourcingu,
  • sekrety zdobywania skandynawskiego rynku.

Uczestnicy wizyty zobaczyli sposób funkcjonowania Inkubatora 5te zlokalizowanego w IT University w Kopenhadze. Poznali dobre praktyki i doświadczenia związane z funkcjonowaniem i wspieraniem biznesu oraz współpracą nauka – biznes. Prezentację przedstawił David Stray Jorgensen – szef uniwersyteckiego inkubatora.

Ponadto mieli okazję  porozmawiać z Micaelem Gustafssonem, laureatem nagrody „European Cluster Manager of the Year 2012” oraz menadżerem największego klastra ICT w Europie, który mówił m.in. o zarządzaniu sieciami współpracy, roli zaufania
w procesie budowania klastrów oraz korzyści wynikających z międzynarodowej współpracy.

Zwieńczeniem wizyty był udział uczestników klastra w europejskiej konferencji EUROPE INNOVA 2012, STRESS TEST OF INNOVATION POLICY IN EUROPE. Podczas dwudniowej konferencji przedstawiciele najważniejszych europejskich organizacji klastrowych, wraz z obecnymi reprezentantami sektorów publicznych krajów UE oraz instytucji Wspólnoty dyskutowali na temat dotychczasowej polityki wspierania innowacji – jej plusów i paradoksów oraz podejmowali próby zmierzenia się z perspektywą dalszego jej funkcjonowania w czasie kryzysu. Konferencja była dla jej uczestników – w tym reprezentacji Śląskiego Klastra Multimedialnego - doskonałą okazją do nawiązania kontaktów zagranicznych, które w przyszłości z pewnością zaprocentują współpracą gospodarczą z firmami i klastrami krajów UE.

Wymiana doświadczeń jeszcze bardziej uzmysłowiła członkom klastra, że dla rozwoju strategiczne znaczenie mają kontakty i spotkania w jak najbardziej interdyscyplinarnym gronie. Dzięki nim tworzą się relacje między ludźmi, pełniące rolę kanałów dyfuzji wiedzy i doświadczeń, którymi buduje się innowacyjny biznes.