UROCZYSTE PODPISANIE UMOWY PARTNERSKIEJ CZŁONKÓW ŚLĄSKIEGO KLASTRA MULTIMEDIALNEGO!

Dokument sygnować będą założyciele i członkowie klastra: JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. zw. dr. hab. Wiesław Banyś, Prezes Zarządu Rudzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości sp. z o.o. Joanna Sochacka. Reprezentantami sektora biznesu będą Ksawery Kaliski właściciel firmy „Artmediale”, Marek Gajewski i Jakub Solak Członkowie Zarządu CodePill Sp. z o.o., Rafał Sapota właściciel firmy F.H.U. VERMONT, Andrzej Szandała właściciel firmy INTERSIEĆ, Arkadiusz Rusin właściciel firmy IT master, Artur Szyduczyński właściciel Regionalnego Centrum Serwisowego, Maciej Stanusch Prezez Zarządu Stanusch Technologies S.A.

Honorowymi gośćmi spotkania będą: Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej oraz przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Tomasz Ginter Kierownik referatu w Wydziale Rozwoju Regionalnego.

Inicjatywa realizowana jest w ramach projektu „Innowacje Śląska – utworzenie, promocja i rozwój Śląskiego Klastra Multimedialnego”. Inicjatywa realizowana jest w ramach projektu „Innowacje Śląska – utworzenie, promocja i rozwój Śląskiego Klastra Multimedialnego”.

 

Umowa Partnerstwa powołuje Śląski Klaster Multimedialny, jako innowacyjną sieć współpracy, opartą na zaufaniu, która stymuluje aktywność innowacyjną podmiotów w nim skupionych. Określa jego cele, strukturę, zasady organizacji i zarządzania.

Głównym celem działalności klastra jest wspieranie podnoszenia przewagi konkurencyjnej „aktorów” klastra. Dla przedsiębiorców oznacza to zwiększenie zysku i rozwój firm, dla jednostek naukowych - większą komercjalizację pracy naukowej.  Klaster jest katalizatorem, który sprawia, że dzięki efektowi synergii energia i pieniądze, a więc wysiłek zainwestowany we współpracę w klastrze, przynosi więcej, niż ten sam wysiłek włożony w samodzielną pracę. Jednym z przykładów jest wspólna promocja, stanowiącą obszar współpracy, z której przedsiębiorstwa osiągają wymierne korzyści. Właśnie dlatego, że łączenie zasobów i kompetencji jest szczególnie istotne w przypadku ekspansji i promocji na rynkach międzynarodowych, które wymagają większych nakładów finansowych, a które często są niedostępne dla  pojedynczego przedsiębiorstwa.

Dlaczego warto dołączyć do klastra?

  • Śląski Klaster Multimedialny skupia kreatywnych ludzi, którzy chcą rozwijać swoją działalność w branży ICT i multimedialnej.
  • Jesteśmy inicjatywą dla tych, którzy chcą i potrafią współpracować.
  • Spotykamy się w miłej atmosferze, aby wspólnie dyskutować nad możliwościami naszego rozwoju.
  • O swoich pomysłach rozmawiają przedsiębiorcy i naukowcy.
  • Informujemy naszych członków na bieżąco o możliwościach pozyskania dotacji z funduszy Unii Europejskiej.
  • Budujemy projekty i pozyskujemy fundusze.
  • Organizujemy wspólną promocję łącząc potencjał i kompetencje naszych członków.
  • Współpracujemy z największym klastrem ICT w Europie.
  • Zapewniamy członkom klastra udział w międzynarodowych wydarzeniach w celu kojarzeniu ofert gospodarczych
  • Nasza siedziba mieści się w Rudzkim Inkubatorze Przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej.
  • Klaster jest strukturą otwartą na nowych członków, działających na terenie województwa śląskiego.

 

O projekcie - geneza

Województwo śląskie jest od lat uważane za region o dużym potencjale innowacyjnym. Projekt Regionalnej Strategii Innowacji na lata 2013-2020 koncentruje się na trzech specjalizacjach w naszym regionie, związanych z energetyką, medycyną i ICT. Wyzwaniem przyszłości instytucji otoczenia biznesu będzie wzmacnianie potencjału międzynarodowego przedsiębiorstw realizujących działania innowacyjne i włączanie ich w światowe rynki technologii. Dzieje się to m.in. poprzez budowanie międzynarodowych sieci współpracy i klastrów.

Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom, Rudzki Inkubator Przedsiębiorczości Sp. z o.o. pozyskał prawie milion złotych dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na projekt pn. "Innowacje Śląska - utworzenie, promocja i rozwój Śląskiego Klastra Multimedialnego". Dzięki pozytywnej decyzji Zarządu Województwa działanie Śląskiego Klastra Multimedialnego stało się możliwe.

Inkubator jako instytucja otoczenia biznesu pokrywa całkowicie wkład własny projektu i wszelkie koszty niekwalifikowalne. Dzięki temu przedsiębiorcy jak i naukowcy mają zapewniony bezkosztowy udział w zaplanowanych działaniach. Jest to realne wsparcie dla śląskich mikro i małych przedsiębiorstw.

W ramach projektu członkowie klastra wzięli udział  w wizytach studyjnych wraz z seminariami w Danii i Szwecji, które wg badań Komisji Europejskiej są liderem wśród 27 krajów UE pod względem wyników innowacyjności. Śląscy przedsiębiorcy mieli możliwość nawiązania kontaktów z największym klastrem ICT w Europie, z którym Inkubator aktywnie współpracuje. Członkowie klastra wezmą udział w targach innowacyjnych technologii w Hanowerze CeBIT 2013, najważniejszej ogólnoświatowej imprezie wystawienniczej branży ICT. W ramach projektu odbędą się  warsztaty w celu opracowania działań rozwojowych w nowym okresie programowania 2014+. Zakupiony zostanie sprzęt informatyczny i multimedialny dla realizowania pomysłów członków klastra, a tym samym stymulowania aktywności innowacyjnej firm. Dofinansowanie obejmuje także działania promocyjne. Aktualnie nasza inicjatywa klastrowa została  zarejestrowana na europejskiej platformie 87 klastrów ICT. Podjęte działania przyczynią się do zwiększenia rozpoznawalności Śląska na arenie międzynarodowej  i spowodują, że potencjał gospodarczy naszego regionu będzie bardziej widoczny.