Twoja Krew Moje Życie
Czynniki wpływające na wzrost zapotrzebowania na krew:
· Starzenie się społeczeństwa,
· Wzrost zapadalności na nowotwory,
· Wzrost skuteczności systemu ratownictwa medycznego,
· Wzrost dostępności do świadczeń medycznych.
Jeżeli:
- ważysz nie mniej niż 50 kg,
- jesteś osobą pełnoletnią i nie przekroczyłeś 65 roku życia,
- jesteś gotów do uratowania komuś życia.
Pamiętaj:
- zgłaszając się do oddania krwi powinieneś być zdrowy, wypoczęty i po lekkim posiłku,
- w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypij ok. 2 litry płynu,
- nie pal papierosów i nie pij alkoholu
- zgłoś się z dokumentem tożsamości
Po oddaniu krwi Honorowemu Dawcy Krwi przysługuje :
- Zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy, na uczelni, w szkole,
- Legitymacja HDK – przesyłana na adres domowy,
- Każdy krwiodawca może bezpłatnie uzyskać wyniki swoich badań( oznaczenie grupy krwi, morfologię , badania wirusologiczne ),
- Posiłek regeneracyjny o wartości 4500 kcal ( 8 czekolad ),
- Nieodpłatnie Karta Identyfikacyjna Grupy Krwi ( Krew-karta ) w ramach promocji wakacyjnej ( do 31.08.2013 r. ).
Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi do pojemnika z płynem konserwującym, trwa to ok. 5-10 minut.
Krew jest i zawsze była symbolem życia. Oddanie krwi jest największym dowodem ludzkiej solidarności i miłości. W wielu przypadkach jedynym ratunkiem zagrożonego życia.
Informacje – www.rckik-katowice.pl
W tym dniu będzie się można również zarejestrować jako potencjalny dawca szpiku w Ogólnopolskim Rejestrze Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej
Decyzją Ministra Zdrowia z dnia 14 marca 2011 r. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach uzyskało pozwolenie na wykonywanie czynności polegających na pozyskiwaniu allogenicznych dawców szpiku- tj. na prowadzenie Ośrodka Dawców Szpiku ( ODS ), który mieści się w siedzibie Centrum Krwiodawstwa przy ul. Raciborskiej 15.
Rejestr honorowych dawców szpiku zawiera dane osobowe wraz z wynikami badań genetycznych potencjalnych dawców szpiku. Zasoby polskich rejestrów przesyłane są do bazy komputerowej Światowego Banku Szpiku ( Bone Marrow Donor Worldwide – BMDW ) w Leiden w Holandii. Dane osoby wpisanej do Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej są zakodowane numerami identyfikacyjnymi i pinie strzeżony. Rejestr czuwa nad bezpieczeństwem danych dawców i jest za nie odpowiedzialny. Światowy Bank Szpiku skupia 64 rejestry z 44 krajów świata i gromadzi informacje o ponad 14,5 mln. potencjalnych dawców komórek krwiotwórczych.
JAK PRZEBIEGA REKRUTACJA
Procedura zgłoszeniowa - zawiera wypełnienie deklaracji zgłoszeniowej, rozmowę kwalifikacyjną z lekarzem mającą na celu ustalenie, czy nie ma przeciwwskazań do zostania dawcą i pobranie krwi ( 5 ml ) do badań celem oznaczenia antygenów HLA kl. I i kl. II.
Osoba, która chciałaby się wpisać do Rejestru powinna podjąć świadomą, dobrowolną i odpowiedzialną decyzję, tak aby jej nie zmieniać w przypadku znalezienia biorcy.
Rejestracji można dokonać w siedzibie RCKiK w Katowicach, Oddziałach Terenowych, lub podczas akcji wyjazdowych poboru krwi.
Warunki jakie powinien spełniać kandydat na dawcę szpiku kostnego:
Wiek – 18- 48 lat ( ze względu na możliwy długi czas oczekiwania na biorcę do rejestru przyjmowani są dawcy do 48 roku życia ).
Dobry stan zdrowia
Pobieranie komórek krwiotwórczych:
- komórki ze szpiku pobiera się ( w znieczuleniu ogólnym) z talerza biodrowego ( w trakcie pobrania przetacza się 2 jednostki wcześniej pobranej krwi własnej w ramach autotransfuzji,
- najczęściej komórki do przeszczepiania są pobierane z krwi obwodowej przy użyciu separatora komórkowego, po wcześniejszej stymulacji czynnikiem wzrostu. Krew pobierana jest z jednej żyły i mieszana poza ustrojem z płynem przeciwkrzepliwym. Następnie w separatorze oddzielane są komórki krwiotwórcze, a krew pozbawiona tych komórek wraca do dawcy przez igłę umieszczoną w drugiej żyle. Zwykle konieczne jest wykonanie dwóch aferez w ciągu kolejnych dni.