Innowacja u pacjenta i lekarza

www.ictme.pl

W sumie podczas konferencji zaprezentowanych zostanie kilkanaście innowacyjnych rozwiązań możliwych do zastosowania w sektorze medycznym. Swoje oferty zaprezentują przedstawiciele mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. – Są to firmy bardzo prężnie działające na rynku, dla których innowacyjność jest chlebem powszednim – zwraca uwagę prezes Sochacka. – Bardzo często szukając nowoczesnych rozwiązań, nie zdajemy sobie sprawy z tego, że są one dostępne tuż „za rogiem”. Spotkanie klastra ma pokazać, że takich firm jest sporo i to tu na Śląsku – dodaje prezes. Zainteresowanie konferencją, zaplanowaną na 20 listopada br. / Uniwersytet Śląski /, jest spore.

Do tej pory swój udział w niej zapowiedziało ponad 90 osób.

- Działalność klastra pokazuje, że Ruda Śląska, nie jest tylko i wyłącznie miastem górniczym.
Są w naszym mieście również firmy innowacyjne, które opierając się na potencjale wysoko wykwalifikowanych mieszkańców naszego miasta, z powodzeniem zaczynają sobie radzić nie tylko na rynku krajowym, ale również europejskim, a nawet światowym –
podkreśla prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic. – Warto przy tym podkreślić, że dzięki klastrowi multimedialnemu, to my integrujemy i rozwijamy środowisko śląskich firm innowacyjnych – dodaje.

Uczestnicy konferencji będą mieli okazję zapoznać się m.in. z „wirtualną kliniką, czyli lekarzem na wyciągnięcie myszki”. Program pozwala pacjentowi na nawiązanie kontaktu z lekarzem specjalistą bez względu na miejsce, w którym znajduje się każda z tych osób.

– Nasze rozwiązanie maksymalnie skraca drogę między pacjentem, a lekarzem. Jak bardzo?
Na wyciągnięcie myszki –
tłumaczą autorzy rozwiązania. Drugie z prezentowanych rozwiązań, to „AsystentMD”, czyli nowatorski i przełomowy system, który pozwala na szybki dobór odpowiedniego leku podczas diagnozy skomplikowanych przypadków medycznych. Aplikacja stanowi system wsparcia decyzji terapeutycznej umożliwiający lekarzowi posługiwanie się wskazaniami lekarskimi bez konieczności znajomości nazw preparatów. Podczas procesu wyszukiwania leku system pozwala na jednoczesne uwzględnienie wielu czynników wyboru, takich jak: nadwrażliwość pacjenta na określone substancje czynne / np. alergie na określone preparaty/, przeciwwskazania / nadciśnienie tętnicze, cukrzyca/, okresy ciąży i działania niepożądane.  System posiada również istotne dla lekarza informacje na temat cen oraz poziomów refundacji leków.

Zaprezentowane zostanie również rozwiązanie wykorzystujące nowoczesne technologie web'owe w zakresie pracy medycznej, w tym nie tylko elementy typowe w zarządzaniu, ewidencji świadczeń i rozliczaniu placówki medycznej, ale również moduły dedykowane do prezentacji danych i komunikacji internetowej. Śląska firma telekomunikacyjna, która dysponuje własną siecią światłowodową o długości ponad 1600 km oraz najnowocześniejszym w Polsce DATA CENTER, zaprezentuje swoje nowatorskie rozwiązania w zakresie przechowywania danych medycznych oraz efekty współpracy z liderem technologicznym w zakresie rozwiązań informatycznych w obszarze diagnostyki obrazowej.

- Obiecuję, że organizowana przez nas konferencja nie będzie nudna, oparta na długich teoretycznych wykładach – zapewnia prezes Rudzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Każda z firm będzie miała
10 minut na przedstawienie swojego produktu lub swojej usługi. – To będzie okazja do poznania ludzi nieprzeciętnych, ludzi z pasją biznesową i naukową, którzy działają tu na Śląsku, a nie gdzieś w Polsce – podkreśla prezes Joanna Sochacka.

Organizatorem konferencji jest Rudzki Inkubator Przedsiębiorczości przy którym działa HUB CLUB Śląski Klaster ICT i Multimediów. Pierwszy tego typu klaster na Śląsku, utworzony na początku obecnego roku, zrzesza jednostki naukowe oraz firmy z branży ICT i multimedialnej. Jednym z założycieli klastra jest Uniwersytet Śląski, który poprzez swoje Biuro Współpracy z Gospodarką buduje kontakty naukowców z przedsiębiorcami.

Rudzki Inkubator Przedsiębiorczości działa od 2004 roku. Głównym zadaniem spółki jest tworzenie sprzyjających warunków do powstawania i rozwoju przedsiębiorstw, ze szczególnym uwzględnieniem tych o innowacyjnym charakterze. Inkubator udziela im wsparcia infrastrukturalnego, marketingowego i szkoleniowego. Jedynym właścicielem spółki jest Miasto Ruda Śląska.