Śniadanie biznesowe z udziałem Konsula USA i Microsoftu

Klaster aktywnie działa na arenie regionalnej i międzynarodowej. Wywołuje coraz większe zainteresowanie wśród firm na terenie Polski. Na Wielkanocne Śniadanie Biznesowe klastra do Rudy Śląskiej przyjechały firmy z Gdańska, Warszawy, Łodzi i Krakowa.

Marcin Warzocha Ambasador Klastra zapoznał uczestników śniadania z  programem współpracy i wymiany przestrzeni biznesowej oraz programem wsparcia sprzedaży, które w najbliższym czasie uruchomione zostaną dla klastrowiczów. Zaprezentował relację z targów CeBIT 2014 i targów IT w Goteborgu, gdzie na stoiskach narodowych prezentował się Śląski Klaster ICT & Multimediów.

Aktualnie przygotowujemy się do udziału w targach IT Japan Week (14-16 maja 2014) i mamy dla naszych klastrowiczów ofertę specjalną w postaci dofinansowania do trzech biletów lotniczych – mówi Joanna Sochacka Prezes Rudzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości – Rozpoczynamy również przygotowania do organizacji imprezy branżowej, która w tym roku dzięki współpracy z Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach, odbędzie się w trakcie IV Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw (22-24 września w Katowicach).

Spotkania Hub Club dają możliwość nie tylko zbudowania sieci powiązań biznesowych, ale są też okazją do spotkania z ciekawymi osobami. I tak podczas świątecznego śniadania członkowie klastra mogli spotkać się z Andrew Caruso, konsulem USA ds. polityczno-ekonomicznych, który mówił o roli rządu Stanów Zjednoczonych w rozwoju innowacji w Polsce. Kolejnym gościem był architekt firmy Microsoft, Tomasz Kopacz, który opowiadał, „jak tworzone są aplikacje w czasach, w których grzechotka ma swój mikroprocesor”. - Chciałbym opowiedzieć o tym, w jakim kierunku zmierza świat, gdzie można szukać inspiracji i jakie nowe produkty można projektować - mówił Kopacz. - Podejrzewam, że większość z nas ma w tej chwili przy sobie trzy procesory, które są kompletnie niepołączone: telefon, tablet czy jakiś laptop. Pytanie, czy tak ma być cały czas, czy już nie najwyższa pora, żeby coś nowego wymyślić - komentował.

Klaster skupia ponad 30 śląskich mikro, małych i średnich przedsiębiorców, dwie instytucje otoczenia biznesu oraz dwie śląskie uczelnie - Uniwersytet Śląski oraz Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. Nazwa klastra nawiązuje do jego misji. Hub, czyli rozdzielnik USB jest narzędziem umożliwiającym niezależne działanie wielu urządzeń jednocześnie. Zapewniając przepływ informacji oraz wspólną platformę, pozwala na przyspieszenie lub ułatwienie procesów. Podobnie klaster zapewnia przestrzeń do pracy oraz przestrzeń porozumienia zarówno między samymi jego członkami, jak i przedsiębiorcami z branży z całego świata. Propagując nawiązywanie kontaktów biznesowych, Śląski Klaster Multimedialny jest więc podobną do huba platformą współpracy. Słowo club definiuje z kolei elitarny charakter instytucji, w której członkostwo jest synonimem innowacyjności i przedsiębiorczości firmy. Misja klastra zawiera się w świeżym podejściu do biznesu, opartym na konstruktywnej konkurencji i propagowaniu innowacji.

Warto dodać, że klaster z Rudy Śląskiej jako pierwszy Polski klaster znalazł się na światowej mapie międzynarodowej sieci klastrów Business Roaming Agreement. Dzięki temu jego członkowie mają możliwość nawiązania współpracy z firmami skupionymi w klastrach ICT w 67 miejscach w Europie, Ameryce, Azji oraz Australii i Oceanii.

Materiał filmowy Śląskiej Telewizji Miejskiej